18/08/2017

FEW HOURS IN YORKOn last Saturday I visited another british city - this time it was York - kinda capital of Yorkshire, one of counties in England. I heard this city is worth visiting so we sat in the car and went there. I was surprised because I thought this won't be a touristic city, but there were a lot of people! Okay, maybe because it was Saturday. But there weren't crowd so it was fine. Now it's time to tell you  what we visited.

Tydzień temu odwiedziłam kolejne angielskie miasto i tym razem padło na York. Jest to tak jakby stolica Yorkshire - jednego z hrabstw. Słyszałam, że warto odwiedzić to miasto, więc wsiedliśmy w sobotę w samochód i ruszyliśmy. Gdy przyjechaliśmy byłam zaskoczona - nie myślałam, że będzie to aż tak turystyczne miasto - wszędzie było pełno ludzi, jednak nie były to takie tłumy jak w Londynie. :) Teraz czas bym opowiedziała Wam jakie miejsca odwiedziłam. 

The first place which we visited was National Railway Museum. This all trains make a huge impression! There are the oldest trains and the newest for example Eurostar. Few of them were made in Doncaster (the city where I live right now). Some of them were made here but in the end they were in China. In this museum you can also see a werehouse full of stuff which were in old trains like lamps, chairs, signs, boards, semaphores etc. Also you can see a sign from platform 9 3/4 (I was really surprised about that!). All I can say - you should visit this place (entry is for free!).


Pierwszym miejscem, które odwiedziliśmy było National Railway Museum. Te wszystkie wielkie pociągi robią naprawdę ogromne wrażenie! Znajdziecie tutaj najstarsze i zarazem pierwsze pociągi (The Rocket, Flaying Scotsman) jak i te nowsze na przykład Eurostar, który jeździ tunelem zbudowanym pod Kanałem La Manche. Kilka z pociągów (z tych najstarszych) zostało zbudowane w Doncaster, czyli miejscu w którym aktualnie mieszkam. Niektóre z nich były zbudowane w Anglii, ale jeździły w Chinach. W tym muzeum znajduje się również magazyn, w którym są rzeczy, które były w pociągach: różnego rodzaje lampy, krzesła, zastawy stołowe, dodatki, jak również tabliczki które były na pociągach, na peronach (znalazłam tabliczkę z peronu 9 i 3/4!). Zdecydowanie musicie odwiedzić to miejsce, zwłaszcza że wstęp jest całkowicie darmowy!


The second place we visited was Jorvik Vikings Centre. I don't have any photos of this place, but you can see a little sneak peek in my vlog. Honestly? I'm not sure if I like this place or not. I didn't know that in England were any Vikings but now I know it, because of this place. Why I'm not sure what I think about it? I thought it is another typical museum, but it's not. It should be a good side of it, but... You should visit it and check it out. I don't want to spoil too much, because in places like this (I think it's more like attraction like Madame Toussaund than museum) are always a mystery - you don't know what you'll see inside and I think that's the point so I don't want spoil you.

Kolejnym miejscem, które odwiedziliśmy był Jorvik Vikings Centre. Szczerze mówiąc nie wiem co myślę o tym miejscu. Z jednej strony mi się podobało, ale z drugiej nie. Jasne, dowiedziałam się, że w Anglii byli wikingowie o czym nie miałam dotychczas zielonego pojęcia, więc czegoś nowego się dowiedziałam dzięki temu miejscu. Myślę, że sami powinniście odwiedzić Jorvik i przekonać się na własnej skórze. Nie chcę wam za dużo zdradzać, bo w miejscach takich jak to (myślę, że jest to bardziej atrakcja turystyczna taka jak muzeum figur woskowych Madame Tussaund niż muzeum) nigdy nie wiemy co nas czeka i myślę, że to jest właśnie fajne, dlatego nie zdradzę Wam więcej. :) Bilety kosztują koło 10 funtów za osobę dorosłą.


Later we went to York Minster. This church is huuuuge. I'm into old architecture (mainly churches), so it was real pleasure to see it. I felt so small standing in front of it. Those big windows, details, sculptures... If you want to come in you have to pay something around 10 pounds. It was too late to come in, but maybe next time I'll do it.

Później udaliśmy się pod York Minster. Ta katedra jest naprawdę ogromna. Bardzo lubię starą architekturę zwłaszcza kościoły, więc to była wielka przyjemność dla mnie zobaczyć coś tak pięknego na własne oczy. Czułam się taka mała stojąc pod nią i robiąc jej zdjęcia. Te ogromne okna, witraże, detale, rzeźby, portale... Jeśli chcecie wejść do środka to musicie zapłacić za to jakieś 10 funtów. Ja niestety środka nie zwiedziłam, bo gdy tam byłam było już za późno.If you're a potterhead I've got some interesting facts for you. Do you know that Diagon Alley was inspired by one of streets in York? This street is Shembles and there is a Harry Potter shop! Also on this street you can find wanted posters of Harry and Sirius Black!

Jeśli tak jak ja należycie do grupy potterheads mam dla Was coś ciekawego! Wiecie że ulica Pokątna była zainspirowana przez jedną z ulic w Yorku? Ulica ta nazywa się Shembles i znajduje się na niej sklep Harry'ego Pottera. W sklepowych witrynach możecie znaleźć też listy gończe za Harrym oraz Syriuszem Blackiem!York is really beautiful city. I was nice surprised by this town. It's really worth visit and I recommend it to all of you. There is a lot of attractions and museums in York, but we had only few hours so we didn't make it to see it all. Maybe next time I see the rest of it.

York jest naprawdę pięknym i urokliwym miastem, które miło mnie zaskoczyło. Jest zdecydowanie warte odwiedzenia i mogę Wam je polecić. Jest tu mnóstwo atrakcji jak i muzeów, których my nie zdążyliśmy zobaczyć, bo byliśmy tam tylko kilka godzin, ale mam nadzieję że następnym razem to nadrobimy!

And here you can watch vlog from York:
A tutaj możecie obejrzeć vlog z Yorku:


3 comments:

 1. Wygląda na to, że wycieczka się udała, uwielbiam odwiedzać takie jak już pisałaś urokliwe miasteczka. Zdjęcia są świetne, pozdrawiam serdecznie muszę sama zobaczyć miasto, bo warto :)

  ReplyDelete
 2. Piękne miasteczko, z chęcią chciałabym je zwiedzić :)
  Pozdrawiam!

  Obserwujemy? Daj znać u mnie.

  lublins.blogspot.com

  ReplyDelete
 3. oj chciałabym zwiedzić to miasteczko i odwiedzić sklep HP!:)

  ReplyDelete